Atbalsta programma pirmsskolas vecuma bērniem “STOP 4-7”

Atbalsts pirmsskolas vecuma bērniem – programma “STOP 4-7”

            Lai sniegtu atbalstu bērniem, viņu vecākiem un pedagogiem, Talsu novada Izglītības pārvalde un pirmsskolas izglītības iestāžu darbinieki ir izveidojuši 10 cilvēku speciālistu komandu un  iesaistījusies programmas “STOP 4-7” īstenošanā. Programma tiek īstenota, izmantojot valsts un Talsu novada pašvaldības piešķirto finansējumu.

            Aicinām vecākus, kuru bērni ikdienā saskaras ar dažādām uzvedības grūtībām, nepalikt vieniem un pieteikties dalībai programmā, kas vērsta uz bērna sarežģītas uzvedības mazināšanu.

            Programma “STOP 4-7” ir veidota bērniem vecumā no 4 -7 gadiem, kuriem ir uzvedības grūtības, kā, piemēram, dusmas, viegli sakaitināms garastāvoklis (zaudē savaldīšanos, ātri apvainojas u.tml.), strīdīga/izaicinoša uzvedība (strīdas, ignorē noteikumus, kaitina citus, vaino citus u.tml.), agresivitāte (sit, kaujas, met/plēš mantas u.tml.).

Programmas “STOP 4 -7” mērķis ir mazināt bērnu grūto uzvedību, dodot vecākiem zināšanas un praktiskas idejas, kā ikdienā pielietot pozitīvo audzināšanu, kā arī bērniem grupu nodarbībās mācot prasmes, kā veiksmīgāk tikt galā ar situācijām, kas izsauc viņos problemātisko uzvedību.

Komplektējot grupu, programmas psihologi tiksies ar bērnu un viņa vecākiem, lai izvērtētu nepieciešamību iesaistīties “STOP 4-7” atbalsta programmā.

Programmas darbības princips:

1) 10 nodarbības bērniem – 1 nodarbība nedēļā, katra ilgst 6 stundas (kopā 10 nedēļas)

2) 10 nodarbības vecākiem – 1 nodarbība nedēļā, katra ilgst 2 stundas (kopā 10 nedēļas)

3) 4 nodarbības  bērnu skolotājām – 1 nodarbība divās nedēļās, katra ilgst 3 stundas (BĒRNIEM programmas ietvaros MĀCĪSIM:

 • Sadarboties;
 • Komunicēt;
 • Iekļauties nodarbībās;
 • Sekot norādījumiem;
 • Būt draudzīgiem un laipniem;
 • Risināt problēmas;
 • Pazīt un regulēt emocijas;
 • Vadīt stresu.

VECĀKIEM UN PEDAGOGIEM programmas ietvaros sniegsim atbalstu un zināšanas, kā:

 • Vērot un izprast uzvedību;
 • Veidot atbalstošu, strukturētu vidi;
 • Pozitīvi pastiprināt jeb apbalvot vēlamo uzvedību;
 • Nejauši neapbalvot problemātisko uzvedību;
 • Sniegt skaidrus norādījumus;
 • Būt konsekventiem un disciplinēt;
 • Izmantot saudzīgu un efektīvu sodu sistēmu (ignorēt nevēlamo uzvedību, veidot pārtraukuma laikus, izmantot nevēlamās uzvedības seku principu);
 • Regulēt savas emocijas.

Būtiski FAKTI par “STOP 4-7”:

* Programma balstās uz TRĪSPUSĒJU SADARBĪBU. Vecāku un skolotāju līdzdalība un sadarbība ir būtiska programmas daļa.

* Programma ir ZINĀTNĒ UN PĒTĪJUMOS BALSTĪTA, tās saturs veidots uz pētījumu par bērnu uzvedības problēmu attīstību atklājumiem un Oregonas Sociālās mācīšanas centra klīniskās darba pieredzes pamatiem. Kopš 2003. gada vairākas pašvaldības Beļģijā un Nīderlandē šo programmu sekmīgi īsteno. Kopš 2016. gada programma ir adaptēta arī latviešu valodā, apmācīti vairāk kā 50 programmas STOP 4-7 treneri Latvijā.

* Programma ir ILGTERMIŅA IEGUVUMS. Bērnu un pusaudžu uzvedības pētījumi rāda, ka antisociālas attīstības riska mazināšanā būtiska ir agrīnā intervence, jo pusaudžu vecumā intervence antisociālas, deviantas vai riskantas uzvedības mazināšanai ir mazāk efektīva un izmaksās dārgāka.

 1. gada februārī desmit Talsu novada speciālisti – divi Izglītības pārvaldes speciālisti un seši speciālisti (četri pedagogi un divi psihologi) no dažādām Talsu novada izglītības iestādēm ir uzsākuši apmācības, lai jau pavasarī, kļūtu par “STOP 4-7” programmas treneriem un uzsāktu programmas īstenošanu Talsu novadā.  

            DALĪBA ĢIMENĒM PROGRAMMĀ IR BEZ MAKSAS! Taču svarīga ir vecāku vēlme un interese iesaistīties projektā!

            Vecākus, kuriem ir vēlēšanās iesaistīties programmā un kuru bērni ikdienā saskaras ar iepriekšminētajām uzvedības grūtībām interesēties pie Talsu novada Izglītības pārvaldes izglītības darba speciālistēm : Lienīte Krūzīte tālrunis: 28360077, lienite.kruzite@talsi.lv, Dace Ivanova Tālrunis 26471166, dace.ivanova@talsi.lv .

 

Informācija par “Stop 4-7”-  https://pkc.gov.lv/lv/sabiedribas-lidzdaliba/iniciativas-un-darba-grupas/programma-stop-4-7

Vecāku iesnieguma paraugs: Vecāku iesniegums dalībai programmā STOP 4-7

KOPĀ UZ CEĻA ESAM STIPRĀKI!

Informāciju sagatavoja: Talsu novada Izglītības pārvalde

 

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *